Požadavky na konfiguraci IT

Platné od 1.1.2022

Výrobce doporučuje při nasazení programu si zjistit aktuální požadavky na provoz programu eMistr – Výroba online, před jeho nasazením, neboť program se neustále vyvíjí a tím pádem i jeho potřeby na HW s SW konfiguraci IT se mění.

Server

Server pro 5 uživatelů nebo do 5. tis. zakázek ročně (neomezený počet evidovaných pracovníků a strojů z výroby):

 • Dedikovaný server (lze sdílet i s jinými serverovými aplikacemi na základě konzultace).
 • Procesor – min. Intel Xeon E3/Bronze min. frekvencí 3 GHz (min. dedikována 2 fyzická jádra ve virtuálním prostředí). Minimální výkon na jedno jádro 2000 bodů dle https://www.cpubenchmark.net viz obrázek 1.
 • Paměť – min. 12 GB (sdílení paměti ve virtuálním prostředí je zakázáno)
 • Úložiště – pevné disky SATA v RAID1 nebo RAID5, v případě příliš velké databáze je doporučeno úložiště na SSD discích (sdílení fyzického disku pro SQL data ve virtuálním prostředí je zakázáno)

Server do 30 uživatelů nebo do 20. tis. zakázek/skladových pohybů včetně rozšiřujících modulů:

 • Dedikovaný server (lze sdílet i s jinými serverovými aplikacemi na základě konzultace).
 • Procesor – min. Intel Xeon E5/Silver, min. frekvencí 2.8 GHz (min. dedikována 4 fyzická jádra ve virtuálním prostředí). Minimální výkon na jedno jádro 2000 bodů dle https://www.cpubenchmark.net viz obrázek 1.
 • Paměť – min. 16 GB (sdílení paměti ve virtuálním prostředí je zakázáno)
 • Úložiště – pevné disky SSD v RAID1 nebo RAID5, v případě příliš velké databáze je doporučeno úložiště s HW řadičem obsahující cache paměť (sdílení fyzického disku pro SQL data ve virtuálním prostředí je zakázáno)

Server pro velké firmy:

 • Dedikovaný server (lze sdílet i s jinými serverovými aplikacemi na základě konzultace).
 • Procesor – min. Intel Xeon E5/Silver, min. frekvencí 2.8 GHz (min. dedikována 6 fyzická jádra ve virtuálním prostředí). Minimální výkon na jedno jádro 2000 bodů dle https://www.cpubenchmark.net viz obrázek 1.
 • Paměť – min. 24 GB (sdílení paměti ve virtuálním prostředí je zakázáno)
 • Úložiště – pevné disky SSD v RAID1 nebo RAID5, v případě příliš velké databáze je doporučeno úložiště s HW řadičem obsahující cache paměť (sdílení fyzického disku pro SQL data ve virtuálním prostředí je zakázáno)

Požadavky na software:

Microsoft Windows Server 2016 a vyšší.

Obrázek 1. – Výkon jednoho jádra uvedený na webových stránkách u https://www.cpubenchmark.net

Cloudové řešení

V případě, že bude zvažovat nasazení Cloudového řešení doporučujeme, aby splňovalo následující požadavky na provoz tohoto řešení.
Prostředí je typu klient-server s důrazem na garantovanou funkčnost provozu a její bezpečnost. Proto jsou odděleny data od uživatelů, popřípadě škodlivého software, který může vaše data poškodit (šifrovací viry) nebo odcizit či zneužít!

Pokud budete pořizovat virtuální server provozovaný v Cloudu, je nutno pořídit dva virtuální servery, dle požadovaných specifikací na HW a SW. Jeden dedikovaný server pro provoz systému eMISTR a druhý pro terminálové služby, na kterém budou vzdáleně pracovat vaši zaměstnanci viz. obrázek níže.

Cloudové řešení není doporučované v případě, že provozujete terminálový sběr dat z výroby u aplikací VMT, ANTOUCH anebo starší verze APTTOUCH (nyní se již neprodává), kde probíhají datové výměny na základě SQL dotazů, kde je vyžadována krátká odezva.

Propojení mezi Cloudovou infrastrukturou musí být zabezpečenou šifrovanou komunikací (VPN) a musí být garantována internetová neagregovaná konektivita 20 Mbit (tj. konektivita nebude menší než 20 Mbit jak pro odesílání, tak i pro stahování dat a nebude sdílena mezi více odběrateli internetu) jak na straně provozu Cloudu, tak i na straně provozovny.

Pokud tyto podmínky nejsou splněny není takovéto řešení garantováno pro bezporuchový provoz výrobcem systému a zákazník bere na sebe všechny rizika (např. ztráta dat z terminálů, poškozená data) spojené s provozem takového řešení.

Pro konkrétní funkční scénář nasazení ve vaší společnosti Vám velmi rádi poskytneme bezplatnou konzultaci, a proto se na nás neváhejte obrátit.

Jeden z možných příkladů nasazení terminálových služeb

Požadavky na počítačovou síť

Připojení do počítačové sítě Fast Ethernet (100 Mbit/s) s datovou propustností minimálně 100 Mbps v každém uzlu počítačové sítě pro klientské počítače, zařízení a terminály. Připojení do počítačové sítě Gigabit Ethernet (1000 Mbit/s) pro server. 

Instalace bez garance

Klienta můžeme zprovoznit i na Microsoft Windows, které nejsou již podporovány společnosti Microsoft (ukončená podpora). Platí to i pro instalace, kdy v době instalace byla funkčnost programu garantována. 

Serverovou část programu můžete výjimečně (např. malá firma, max. jedno současně spuštěné instance programu v celé počítačové síti) nainstalovat na dedikovaný čistý počítač s Windows 10 Professional (bez aplikací 3. stran), ale bez garance výkonnosti a bezchybného fungování programu. Doporučená minimální konfigurace počítače by měla mít procesor Intel core i5 9. generace na min. frekvencí 3 GHz a více, paměť min. 12 GB RAM, typ úložiště SSD pro SQL data.

Na instalace uvedené v této sekci NEPOSKYTUJEME garanci na rychlost programu a jeho stabilitu. Technická podpora při řešení vad tohoto charakteru je placená i v případě, že je SW v záruce, nebo byla zaplacena roční aktualizační a technická podpora. Na chyby v programu (funkčnost, tiskové sestavy, atd.) se toto upozornění nevztahuje.